Często na szkoleniach lub w rozmowach z osobami zajmującymi się SQL Serverem otrzymuje zapytanie dotyczących darmowych baz danych na których można ćwiczyć zapytania. W związku z tymi potrzebami postanowiłem przybliżyć kilka dostępnych baz danych do pobrania w sieci i na mojej stronie wraz z opisem ich instalacji.

TSQL2012

Swój opis rozpocznę od bardzo prostej bazy danych, która jest wykorzystywana do uczenia się Transact SQL podczas autoryzowanych kursów. Baza o nazwie TSQL2012 znakomicie sprawdzi się zarówno w wersji SQL Server 2012  jak i starszej.

Poniżej przedstawię diagram bazy danych

Model bazy danych jest prosty symulujący bazę dla zamówień gdzie nagłówki zamówień są przechowywane w tabeli Sales.Orders. Tabela ta przechowuje dane takie jak numer zamówienia, numer klienta zamawiającego, numer pracownika realizującego zamówienie oraz datę zamówienia. Szczegóły każdego zamówienia znajdują się w tabeli Sales.OrderDetails. Obie tabele łączą się za pomocą kolumnmy orderid oznaczającej numer zamówienia.

Dodatkowo prezentowany model posiada klucz podstawowy oraz obcy w jednej tabeli prezentując połączenie zwane Self-JOIN. To połączenie obrazuje nam strukturę stanowisk w firmie a więc hierarchię pracownik - przełożony.

Utworzenie bazy danych jest proste. Należy ściągnąć skrypt dołączony na dole strony i uruchomić na swojej instancji SQL za pomocą Management Studio (Instrukcja na dole strony).


Northwind

Kolejną ciekawą bazą jest Northwind. Baza, ktora towarzyszyła nam od bardzo dawna. Struktura tej bazy jest bardzo zbliżona do bazy T-SQL2012. Baza zawiera przykładowe dane dla symulacji sprzedaży artykułów spożywczych. Do dyspozycji mamy tabele produktów, klientów, zamówień, szczegółów zamówień oraz pracowników powiązanych z zamówieniami.

Poniżej schemat bazy danych.

Utworzenie bazy danych również wykonuje się za pomocą skryptu SQL, który można uruchomić za pomocą Management Studio (Instrukcja na dole strony).


AdventureWorks

Ostatnią bazą danych, którą chciałbym przedstawić jest baza danych o nazwie AdventureWorks. Jest to chyba obecnie najbardziej popularna darmowa baza danych, którą można wykorzystać do nauki wielu obszarów SQL Server. Jest wykorzystywana nie tylko do nauki Transact SQL, ale również BI (Business Intelligence).

Baza symuluje sprzedaż rowerów i jak w pozostałych bazach znajdziemy wszystkie niezbędne informacje do realizacji potencjalnych zamówień na sprzęt rowerowy oraz akcesoria rowerowwe.

Z racji dużej ilości danych instalacja tej bazy danych odbywa się w inny sposób (za pomocą odtworzenie backupu lub mechanizmu attach). Baza do sciągnięcia na stronie CodePlex.


Instrukcja uruchomienia skryptu SQL

1) Uruchom SQL server Management Studio

2) Otwórz plik SQL sciągnięty na tej stronie - Kliknij File -> Open -> File i wybierz lokalizację w której znajduje sie skrypt SQL

3) Połącz się do wybranej instancji wybierając odpowiednie parametry w oknie połączenia - ServerName oraz Authentication

4) Kliknij Execute w oknie Management Studio lub naciśnij na klawiaturze klawisz F5

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (Northwind.sql)Northwind[Skrypt Northwind]2593 kB
Pobierz plik (TSQL2012.sql)TSQL2012[Skrypt TSQL2012]1224 kB